08.08.21

Біологія 6 клас

 Презентація "Водорості"

https://drive.google.com/open?id=1i22eMRg2JbhQc57DTN1_NL8mB1zTbynh

Презентація "Мохоподібні"
https://drive.google.com/open?id=1XN2ITjvKYCRMn4NoBjAJtCcCj0gcpCwW

Конспект уроку 6 клас

Тема. Зелені водорості.
Мета:вивчити особливості будови та процесів життєдіяльності зелених водоростей;розвивати пізнавальну самостійність учнів і формувати інтерес до теми;прищеплювати  навички комунікативного спілкування при роботі в групах; виховувати любов до природи.
Тип уроку: комбінований.

Методи роботи на уроці:бліцопитування, робота в групах, робота з підручником,самостійна робота, лабораторна робота.
Завдання уроку :- вивчити основні терміни;
-         назвати ознаки притаманні зеленим водоростям;
-         ознайомити учнів з особливостями будови одноклітинних, багатоклітинних та колоніальних водоростей;
-         розвинути в учнів уміння розрізняти, називати представників зелених водоростей;
-         формувати вміння самостійно знаходити та аналізувати потрібну інформацію в підручнику;
-         закріпити вивчений матеріал написанням лабораторної роботи.
                                    Хід уроку
I.                  Організаційний момент.
II.               Актуалізація опорних знань учнів. Бліцопитування під девізом «Пригадаємо, що знаємо».
-         Що таке водорості?
-         Де живуть водорості ?
-         Як називається тіло водорості?
-         Чому водорості відносять до нижчих рослин?
-         Який тип живлення у водоростей?
-         Якого кольору водорості?
-         Хто дає їм колір?
-         Які відділи водоростей ви знаєте?
III. Сьогодні на уроці ми з вами вивчимо відділ зелені водорості.
1.Давайте разом поставимо мету уроку.(учитель разом із учнями ставить мету уроку)
2.Робота в групах.
      1. Група . Хламідомонада.
2.Група. Хлорела.
3.Група. Улотрикс.
4.Група Вольвокс.
Групи працюють за планом:1.Середовище існування.
                                                 2. Будова.
    3.Розмноження.
                                       4.Значення в природі та житті людини.
3.Повідомлення груп. Учні слухають ,заповнюючи таблицю.

Назва водорості
Будова
Значення



4.Учитель підводить підсумок після кожного виступу групи. (демонстрація слайдів)
IV.Лабораторна робота 11  «Будова водорості».
V. Підведення  підсумку  уроку.
Домашнє завдання:
-         Прочитати параграф;
-         Відповісти на запитання;
-         Дібрати інформацію про значення зелених водоростей у житті людини;


-         Пошукова робота «Фотосинтез у глибинах океану.»


Урок у 6 класі

Вітаю всіх присутніх в цьому класі!
Урок ботаніки у нас на часі.
Кожна з рослин – то є жива,
вона є часткою природи.
Ти бережи її, шануй,
Не завдавай даремно шкоди.
Подумай над питанням цим прости:
"Що я залишу усім тим
хто буде після нас тут жити, -
Пустелю чи чудесні квіти?
Чим будуть милуватись і радіти?"
То що ж для нас оці рослини:
І ліки, й їжа, й красота, і одяг і народу
глас крилатий
Про усе це сьогодні маємо ми взнати.

Тема. Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини.
Мета. Розширити знання учнів про значення покритонасінних рослин; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рідкісних та лікарських рослин; проводити екологічне, естетичне, народознавче виховання; формувати компетенції учнів.
Форма уроку: урок-подорож
На дошці епіграф:
Люби природу не як символ душі твоєї,
Люби природу не для себе, люби для неї.
М.Рильський
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань. Діти пишуть німий диктант. Учитель показує малюнки, а діти пишуть, що на них зображено.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Сьогодні ми закінчуємо вивчати Покритонасінні, представники якої мають велике значення у природі та житті людини. І знання про це ми підсумуємо на сьогоднішньому уроці. А урок у нас буде незвичайний, ми будемо подорожувати станціями країни Покритонасінних.
ІІІ. Основна частина уроку. Потяг подорожує по таких станціях:
Станції: 1. Екологічна
1.     Естетична
2.     Лікарська
3.     Одягайлівка
4.     Харчова
5.     Народознавча
6.     Загадкова
7.     Бережлива
Екологічна
§     Без нашої станції не може обійтися жодна людина. Ви знаєте, що все живе дихає киснем, а кисень дають нам рослини.
§     Рослини також поглинають вуглекислий газ, що дозволяє попереджувати парниковий ефект.
§     Завдяки утворенню кисню навколо нашої планети постійно відновлюється озоновий шар, який захищає усе живе від сонячної радіації.
§     Рослини очищають повітря від пилу. Одна тополя за день збирає 1 кг пилу.
§     Рослини затримують сильні вітри, сніги на полях, корінням утримують ґрунт. Тому не можна їх зрубувати біля доріг, полів, ставків.
Естетична
Хіба можна уявити нашу землю без рослин. Якщо поглянути навкруги, ми побачимо пишні ліси, безмежні степи, квітучі сади. Найбільшим дивом природи є квіти. Якою б не була б квітка – чи то пишна троянда, чи то ніжна фіалка, чи лагідна конвалія, чи витончений нарцис – вони завжди будуть радувати око людей.
Лікарська
Рослини не тільки милують око людини, вони в тяжку хвилину приходять нам на допомогу. Це лікарські рослини, які допомагають здолати хвороби. Подорожник – спиняє кров
Деревій – загоює рани
Ромашка та нагідки – знімають запалення
Кропива – лікує хвороби крові
Кульбаба – допомагає печінці й ниркам
Звіробій – шлунку й кишечнику
М’ята й меліса – зарадять у разі головного болю
З давніх-давен в Україні дівчата мили голову любистком, кропивою, лопухом, щоб було гарне волосся. Вмивалися настоями нагідок, ромашки, м’яти, щоб було гарне обличчя. Отож бережіть рослини.
Одягайлівка
На нашій станції мешкають рослини, які одягають людей. З таких рослин як бавовник, льон виробляють тканини, які корисні для організму. Рослини не тільки одягають, а й прикрашають та доповнюють одяг. Наприклад, із соломи, кукурудзи виготовляють гарні сумочки, капелюхи, прикраси.
Харчова
Рослини, мешканці нашої станції, всіх харчують. Ви знаєте, що рослини автотрофи. Тільки вони, використовуючи сонячну енергію, виробляють органічні речовини, якими живляться і тварини і люди. Борошно виготовляють із пшениці. Цукор із цукрових буряків. Шоколад із плодів рослин. Олію із соняшникового насіння. Людина не буде здоровою без вітамінів, які також дають рослини. Тому без рослин ніяк не обійтися.
Народознавча
Усі рослини дуже важливі та приносять велику користь. Це люди помічали з давніх часів і намагалися якось вшановувати рослини: складали про них пісні, казки, відображали в малюнках, вишиванках. Ось послухайте деякі легенди про рослини.(читають легенди) В Україні теж завжди шанували й оберігали рослини, а особливо вербу та калину. Народне прислів’я говорить: "Без верби та калини нема України".
Загадкова
Ви вже багато станцій об’їхали, багато про що дізналися, почули. А тепер повідгадуйте наші загадки.
1.   Яка рослина називається восьмим чудом світу? (баобаб)
2.   Назвіть найвище дерево світу. (евкаліпт)
3.   Червоний колір, винний смак, кам’яне серце. Чому це так? (вишня)
4.   У вінку зеленолистім
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (калина)
5.   Сімсот соколят на одній подушці сплять. (соняшник)
6.   Зозуляста, серебриста, сорочок наділа триста. (капуста)
7.   Зубів немає, а кусає. (кропива)
8.   Є коси, та не з волосся, є зерна, та не з колосся. (кукурудза)
9.   Це на кого вітер віє:
Личко жовте, білі вії? (ромашка)
10.       Під землею птиця кубло звела і яєць нанесла. (картопля)
11.                        Сидить баба серед літа в сто сорочок вдіта. (цибуля)
12.                       Що то за голова, що лиш зуби та борода. (часник)
Бережлива
Всі рослини корисні. Їх необхідно берегти і примножувати. Ви напевне чули про Червону книгу, в яку заносять рідкісні і зникаючі види рослин. (Знайомство із рослинами Червоної книги).
ІV. Узагальнення й систематизація.
Ось ми і закінчили мандрівку по станціях країни Покритонасінних. Яке ж значення мають рослини? (складання схеми на дошці)
                                 
VПідсумок уроку.
       Виставлення оцінок.
Кінець уроку вже підходить.
Вже час нам підсумки підводить.
Оцінки виставлю я вам
Всім тим, хто добре подорожував.
VІ. Д/з.
Урок пройшов, як одна мить,
Дзвінок вже незабаром продзвенить.
Прийміть усі ви на прощання
Мої найкращі побажання
Здорові будьте, гарно вчіться,
Шануйтесь і наполегливо трудіться.

Конспект уроку для 6 класу
Тема: Розмноження та розвиток рослин
Тема уроку: Різноманітність плодів та насіння.
Мета: Ознайомити учнів з особливостями будови плодів, показати їх різноманітність; навчити знаходити спільні і відмінні ознаки плодів; продовжувати розвивати в учнів уміння порівнювати та робити висновки; виховувати любов до природи.
Обладнання: колекція плодів та насіння; різноманітні сухі та соковиті плоди; таблиця "Типи плодів", презентація "Різноманітність плодів та насівння"
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.
Учитель на дошці малює схему будови квіткової рослини, а учні її характеризують.
                                        
Діти, ми з вами вивчили будову кореня, стебла, листків, квітки. Що ж таке плід? Яку будову і яке значення має плід і насіння для рослини?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Діти, до нас в гості завітали плоди.
Учитель. Є плоди сухі, а є й соковиті.
Які з них смачніші – вам про це судити
Перед вами плоди соковиті,
Нагадують про тепле літо.
Учень 1. Я гарбуз, а я диня
А ми огірочки – гарбузові сини й дочки
Ми – одна сім’я, єдина,
А плід маєм – гарбузина.
Учень 2. Мій предок з далеких приїхав країн,
Соки томатні дуже смачні.
Думають люди горить світлофор,
Вони помилились – дозрів помідор.
Учень 3. На колючому кущі
Колючки рясні-рясні.
Ягоди маленькі
А такі смачненькі
Пам’ятати ягоди  ви мусите,
Помідорів наїстесь, аґрусом закусите.
Учень 4. Ми – кістянки соковиті,
нас їдять щоднии.
Сливу, вишню і черешню
й багатокістянку малину.
Ми солодкі й соковиті.
Тому люблять нас всі діти.
Учень 5. Апельсин й лимон ви знаєте,
Бо частенько їх вживаєте
Ми на вітаміни багаті
А плід наш помаранчею звати.
Учень 6. На деревах там і тут
Груші й яблука ростуть
Наш плід усім милує око,
А зветься він яблуко.
Учитель. А тепер поговоримо про сухі плоди.
Учень 1. Я пшениця запашна
Старша сестра жита.
Без зернівки, любі діти,
Не можна прожити
Учень 2. Що за сонце на землі
бачим в полі зранку.
Я кохаюсь у теплі,
Соняшник з плодом сім’янка.
Учень 3. Восени в ліс осінній зайди
Там побачиш сухі ще плоди
Я – горіх на ліщині,
А я – жолудь на дубі.
Усі мешканці лісу скуштувати нас люблять.
Учень 4. Я – квасоля, плід мій біб,
Знають всі його як слід.
Учень 5. Я стручок, плід капусти.
Насіння в мені дуже густо.
Учень 6. А в грициків, що ростуть край поля
Плід стручечок, тяжка його доля.

2. Побудуємо схему різноманітності плодів. (Використання інтерактивного методу "асоціативний кущ")

ПЛОДИ
(ЗАЛЕЖНО ВІД ОСОБЛИВОСТЕЙ ОПЛОДНЯ)
                                СУХІ                                                  СОКОВИТІ
      

        розкривні       нерозкривні                      однонасінні     багатонасінні
     багатонасінні    однонасінні


      біб                           зернівка                         кістянка              багатокістянка
     стручок                   крилатка                                                        ягода
  стручечок               горіх                                                          яблуко
  коробочка               жолудь                                                     гарбузина  
                                 сім’янка                                                   помаранча
  
3. Що знаходиться в середині плода? (насінина).

Будова насінини: - насінна шкірочка
-         зародковий корінець
-         зародковий пагін
-         поживні речовини:
                                                           - у однодольних – ендосперм
                                                           - у дводольних  - сім’ядоля
4. Незважаючи на те, що рослини майже нерухомі, вони мають цілий ряд пристосувань для поширення своїх плодів та насіння.
Існують такі види пристосувань для поширення плодів та насіння:
-         вітром;
-         водою;
-         тваринами;
-         людиною;
-         саморозповсюдження.
ІІІ. Узагальнення знань і умінь учнів.
Лабораторна робота №10.
"Будова та різноманітність плодів".
ІV. Домашнє завдання.
1. Вивчити типи плодів.
2. Навести приклади розповсюджень плодів та насіння.